Pırlanta Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Pırlanta Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Yüzük seçerken nerede kullanacağınız, kime hediye edeceğiniz ya da anlamının hangi mutlulukla birleştiği çok önemlidir. Eğer bir evlilik teklifi düşüncesinde iseniz size tek taş pırlanta tavsiye ederiz. Tek taş her kadının gözünü alacak ve aynı zamanda yüreğini de alacak eşsiz bir hediyedir. İyi bir başlangıç ta çok önemlidir. Hayatınızın kadınına özel bir hediye ile evlilik teklifi etmek sizi de özel kılar. Birlikte gideceğiniz bu yolda unutulmaz bir adım atarak onu etkileyebilirsiniz. Pırlanta fiyatları artık günümüzde oldukça farklı tasarımlarla her cebe uygun hale de getirilmiştir. Pırlantalar beyaz altınlarla ve pırlantanın şeffaflık ve büyüklüğü ile de doğru orantılı olarak fiyatlandırılmıştır. Oldukça yüksek karatlı pırlantaların yanı sıra küçük ve az şeffaflığa sahip uygun fiyatlı modelleri de bulmanız mümkün.

Pırlantalar kesim, biçim, renk, berraklık ve carat ağırlığı ile değişebilen özelliklerdedir. Pırlanta biçim tercihi tamamen sizin zevkinize kalmış bir biçimdir. Dünyada en çok tercih edilen biçim yuvarlak kesimli biçimlerdir. Tam yuvarlak hatlı biçimler çok tercih edilir, prenses denilen kare şeklindeki biçimler yine özel kesimlerle yapılır ve büyüklükleri yuvarlaklara göre biraz daha geniştir. Baget kesimler dikdörtgene benzer ve üstü büyük bir düzlükle şekillendirilmiştir. Yanlarında kesimler görebilirsiniz. Bir başka model de Asscher denilen sekizgen şeklinde modellerdendir. Bu model de tercih edilen modeller arasındadır. Markiz iki ucu sivri oval şeklindeki kesim pırlanta modelidir. Markiz büyüklükleri normallerden biraz daha uzundur. Fiyat aralıkları da üstlerdedir. Radyan kesim pırlantalar, prenses kesimlere benzer fakat bu modelde kenar kesimleri çok daha fazladır. Damla modelli pırlantalar da çok satılan modeller arasındadır. Özellikle nişan yüzükleri için bayanların tercihi olabilmektedir. Kalp kesim pırlanta taşlar en fazla sevgililer günü ve anneler günü için tasarlanan modellerdendir. Bu modelde kalp şeklindedir ve en üst kısmı düzdür. Yastık model pırlanta kesimi dikdörtgene yakın fakat kenarları ovalleştirilmiş kesimlerdir. Yukarıya doğru bombeleşen şekli ile bu ismi almıştır.

Pırlanta fiyatlarını etkileyen bir diğer ayrıntı olan kesim ise oldukça önemlidir. Bir pırlantada en önemli özellik kesimdir. Kesimler pırlantaların güzelliğini belirler. Kesimlerle kıvılcımlar, yani ışıltılar belirginleşir. Pırlanta eğer derin veya çok sığ kesilmişse ışıltısını azaltarak güzelliğini düşürür. ‘’İdeal’’ kesimler, neredeyse ışığın tamamını yansıtır ve piyasada bu tarz kesimler sadece % 5 oranındadır. ‘’Çok iyi’’ olarak adlandırılan kesimler ideale yakın kesimlerdir. Bu kesimler de ışığı neredeyse tamamen yansıtır. İdeale yakındır ancak fiyatı ideal grubundan daha uygundur. ‘’İyi’’ olarak sınıflandırılan kesimler de ışığın büyük bir bölümünü yansıtırlar. Fiyat olarak ise çok iyi sınıfından biraz daha uygundur. Bir de uygun fiyatlı ‘’vasat’’ kesimler vardır. Işığın tamamını yansıtmazlar. Fakat ‘’iyi’’ grubundan daha uygun fiyatlıdırlar.

Renkler pırlantanın beyazlığı ile ilgili olan kısımlarıdır. D ile Z arasında sınıflanırlar. D en iyi beyazlığa sahip pırlantalardır Z ise renkli pırlantalar arasına girer. ‘’D’’ tamamen renksiz ve en kaliteli pırlanta demektir. ‘’E,F’’ renksizdirler ancak az da olsa renk tonlarını görebileceğiniz pırlantalardır. ‘’G-H’’ neredeyse renksiz pırlantalardır. Bembeyaz olarak adlandırılan pırlantalardan çok hafif renk tonları farkı görebilirsiniz. Pahalı aralıktadırlar. ‘’I-J’’ son renksiz sınıflardır. Neredeyse renksiler denilebilir. Fiyat aralıkları yine yükseklerdedir. ‘’K-Z’’ sınıfı renkli sınıftır. Çıplak gözle hafif koyu renk tonu görülebilen bir sınıftır ve düşük fiyatlarla alıcı bulabilir.

Berraklık konusu da pırlanta fiyatları ile ilgili önemli bir konudur. Berraklık leke, bulut, çizik, içerik gibi kelimelerle adlandırılır. Ne kadar az leke varsa o kadar berraktır ve buna göre de fiyat belirlenir. Carat ağırlığı da pırlanta ağırlık birimidir. Üstten bakıldığındaki kesimi ve kesim kalitesi baz alınır.Tüm sorularınızı kaliteli pırlantanın adresi thales pırlanta uzmanlarına 0212 632 22 70 numaralı telefondan sorabilirsiniz.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir