Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış Cephe Kaplama Nedir?

İlerleyen teknoloji ile beraber dış cephe kaplama uygulamaları da artmış ve aynı zamanda da çeşitlenmiştir. Dış cephe kaplama oldukça önemli bir işlemdir ve pek çok özelliğe sahiptir. Bu özellikler ise dış cephe kaplama uygulamalarının büyük ölçüde talep edilmesinin en önemli nedenini oluşturmaktadır.

Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış cephe kaplama; ses ve ısı izolasyonu açısından kullanımı sağlanmakta olan bir uygulamadır. Bu yöntemde kullanılacak olan malzemeler dışarıdan herhangi bir ısı geçişini azaltmaktadır ve ısının iletim direncini de artırmaya yardımcı olmaktadır. Yalıtımı sağlarken bir bütün şeklinde tüm yapıyı ele almak ve uygulaması yapılacak bütün ve tam olarak hareket etmek önem arz etmektedir. Bununla birlikte dış cephe kaplama uygulamasının yapıda oluşturulması ile birlikte ciddi düzeyde bir fayda yaratılmaktadır ve oluşabilecek ısı kaybı durumunun da önüne geçilmektedir.

Estetik açıdan görünüme katkı vermesi ısı izolasyonunu farklı uygulamaları da içinde taşımaktadır. Özellikle de teknolojik gelişimler aracılığı ile geniş içerikli olarak yapılmaya imkan tanımaktadır. Malzeme olarak bir hayli hafif olması ve yapıların dış cephelerinin yüzeyine monte edilmesi sağlanabilen dış cephe kaplama uygulamaları; binaya ağırlık vermeden uygulanabilmektedir.

Dış Cephe Kaplamalarının Yapısı Nasıldır?

Duvar kaplaması, dış cephe kaplama ya da siding, herhangi bir yapının dış duvarlarının bütünü veya bir bölümünün kaplanması işlemine verilen isimdir. Cephe kaplamalarının esas amacı ses, su ve ısı yalıtımı olduğu gibi buna ilave olarak da dekoratif amaçla işlem yapılmaktadır. Kaplamalar pek çok katmandan meydana gelmektedir. Kullanım amacına göre bakıldığında doğal ve yapay materyaller birlikte kullanılmaktadır.

Dış Cephe Kaplamalarında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Dış cephe kaplamalarda; prekast, ahşap, alüminyum kompozit panel, yalı baskı, siding ve doğal taş çeşitleri kullanılmaktadır. Dış cephe kaplamaları vasıtası ile bina içindeki ısının kesilmesi durumunda soğuma ve ısı kaybı bir hayli geç bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple depolanan ısı miktarı oldukça düşük ve kısıtlı olmaktadır. Dış cephe kaplamaları yapıları herhangi bir olumsuz durumdan korumak amacı ile tasarlanmaktadır. Bu olumsuz durumlar içerisinde güneş ışınları, yağmur, kar ve dolu gibi hava koşulları bulunmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

E Sigara Satış Sitesi

E Sigara Satış Sitesi

Metpor Söve ve Mantolama

Metpor Söve ve Mantolama

Uzun Ömürlü Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

Uzun Ömürlü Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

Kış Lastiği Fiyatları Hangi Aralıkta?

Kış Lastiği Fiyatları Hangi Aralıkta?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir