Çene Darlığı Tedavisi

Çene Darlığı Tedavisi

Damak darlığı olarak da bilinen çene darlığı, bazı durumlarda genetik sebeplere dayanır bazen de olumsuzluk alışkanlıkların yanı sıra fiziksel bazı etkiler sonucu meydana gelen içe geçme sorunu olmaktadır.

Çene darlığı sorunu, ortodonti alanında sıklıkla karşılaşılan bir çene sorunu olarak öne çıkmaktadır. Dar damak yapısı, hem dişlerde hem de yüzde bulunan tüm kemiklere etki eden bir sorun olarak oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Alt çeneden ziyade çoğunlukla üst çenede göze çarpan bir sorun olan çene darlığı Kartal diş kliniği tarafından yapılan tedaviler arasında yer almaktadır.

Çene Darlığı Neden Olur?

Çene darlığı genel olarak çocuklukta meydana gelen bazı fizyolojik problemlerin ya da alışkanlıkların etkisiyle görülmektedir. Yeni doğan ile 10 yaş arası çocukların kemikleri yumuşak ve esnek yapıda olmakta ve bu nedene bağlı olduğu için bu dönem içinde kemiklere uygulanan baskı ve devam eden olumsuz alışkanlıklar kemiklerin istenmeyen biçimde şekil almasına neden olmakta ve normal duruşlarının bozulmasına etki etmektedir. ​​​​​​2 yaşını dolduran bir çocuğun hala biberon kullanmaya devam etmesi ve parmak emen çoğu çocukta çene darlığı görülmektedir.

Biberon ve parmak emme gibi alışkanlıklarının damak kısmına fazla baskı yapması, damağın olduğu bölgedeki kemiğin yukarıya doğru derinleşmesine neden olmaktadır. Çene darlığı hem dişleri şekil yönünden hem de sağlık yönünden oldukça fazla etkilemektedir. Daimi yerine tam yerleşmeyen dişler hem ağrı sızıya neden olur hem de estetik açıdan bozulmalara neden olmaktadır.

Çene Darlığı Belirtisi Nedir?

Çocuğun uyurken ağzının açık olması

Üst dişlerin arka kısımları alt dişlere göre daha içeriye doğru şekil almış ise

Damakta derinleşme sorunları çene darlığı belirtisi olmakta ve bu sorun Kartal diş kliniği tarafından tedavi edilmektedir.

Çene Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çene darlığı tedavisi Kartal diş kliniği tarafından en uygun tedavi yöntemi kullanılarak sorunu ortadan kaldırmaktadır. Çene darlığı tedavisi arasında cerrahi yöntem mevcut olmakta bununla birlikte tel tedavisi de yöntemler arasında yer almaktadır. Müdahale edilen yaşa bağlı olarak, hareketli ya da sabit aygıtlar kullanılarak ameliyatsız bir şekilde genişletilme imkanına sahip olmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Kapalı Alanlarda Kullanılır mı?

Elektronik Sigara Kapalı Alanlarda Kullanılır mı?

Spa Masaj Sistemlerinde Son Teknikler

Spa Masaj Sistemlerinde Son Teknikler

Sağlık Haberlerine Göz Atın

Sağlık Haberlerine Göz Atın

İlaçlama Nedir? Nasıl Yapılır?

İlaçlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir